„Régen minden hétvégén nálam volt. Most hetek telnek el, és alig váltunk pár szót. Már nem én vagyok a fontos. De akkor… ki vagyok most én?”

Egy láthatatlan veszteség

Az élet természetes rendje, hogy a gyerekek felnőnek, kirepülnek, leválnak – ez alól az unokák sem kivételek. Ám míg a szülőkre fókuszált „üres fészek szindróma” jól ismert jelenség, a nagyszülők „lelki leválását” sokkal kevesebb figyelem övezi.

Pedig az a pillanat, amikor a kisunoka, aki valaha rajtunk lógott, hirtelen kamasszá válik, saját társasági élete, digitális világa, baráti köre lesz, gyakran megrázó érzelmi fordulópont a nagymamák számára. A „nagyiság”, mint identitás – mint napi szerep, fontosság, közelség – hirtelen megbillen.

Mi történik ilyenkor lelkileg?

A nagyiszerep gyakran egyfajta „második anyaságként” működik: új célokat, ritmust, szeretetforrást ad. Együtt jár oviba, iskolába, etet, vigasztal, játszik, mesél. Ez a közelség azonban nem marad állandó – és amikor a tinédzser unoka már nem jön, vagy csak „kényszerből” beszélget, akkor a nagyszülő mélyen megélheti:

  • az elhagyottság érzését,

  • önértékelés-vesztést („nem kellek már”),

  • szerepvesztést („eddig a nagyi voltam – most ki vagyok?”),

  • egzisztenciális kérdéseket is: mi a következő fontos szerepem az életben?

Ezt nevezi a pszichológia identitásátalakulásnak vagy másodlagos szerepkrízisnek, amely az időskor egyik természetes, de nehéz szakasza.

Ez nem csak egyéni fájdalom – társadalmi mintázat

Az elmúlt évtizedekben a családszerkezet és a nagyszülői szerepek jelentősen megváltoztak:

  • Nagyobb földrajzi távolság (a családok gyakran más városban, országban élnek),

  • digitális szakadék (a kamasz unoka világa egy másik platformon zajlik),

  • felgyorsult életmód, ahol kevesebb idő marad „csak úgy együtt lenni”.

Ennek következtében a nagymamaság szerepe egyre kevésbé központi, egyre inkább háttérbe szoruló. A modern társadalom nem kínál új, méltó, elismert szerepet az idősebb női generációnak – így a veszteségérzet nemcsak személyes, hanem kulturális is.

Mi segíthet, ha épp ebben vagy?

1. Engedd meg magadnak a gyászt

Ez valóban egy veszteség. Nem halál, nem válás – de egy korszak vége. Fontos, hogy ne bagatellizáljuk, ne zárjuk magunkba. Beszélj róla – akár más nagymamákkal, akár szakemberrel. Ez az érzés nem szégyen – hanem nagyon is emberi.

2. Keresd meg az új szereped

Ha az „aktív nagyi” szerepkör elhalványul, jöhet más: lehet tanácsadó, mentor, bölcs „háttérember”, vagy akár más közösségek támasza (önkénteskedés, kortárssegítés, időslátogatás, kézműves közösségek stb.). Sokan élik meg ezt az időszakot úgy, hogy életük új szakasza kezdődik – önmagukra figyelve.

3. Kapcsolódj új módon az unokádhoz

Lehet, hogy már nem akar babázni vagy társasozni – de talán megmutathatod neki a régi receptjeidet, vagy kérhetsz tőle segítséget a technológiában. A kapcsolat átalakulhat – ha nyitottak vagyunk rá.

4. Ne zárkózz be – hanem nyílj ki mások felé

A közösségi kapcsolódások ebben a szakaszban is életmentők lehetnek. Barátnők, új ismeretségek, akár online csoportok – mind segíthetnek abban, hogy újra tükröt kapj, újra fontosnak lásd magad.

Többet érsz, mint a szereped

A társadalom gyakran hajlamos az embereket a szerepeik alapján értékelni: anya, nagymama, gondozó. De az ember értéke nem a szerepeiben, hanem a jelenlétében, a történetében és az emberi minőségében van. Az unoka talán elmaradozik – de a kapcsolódás lehetősége mindig ott van. És közben ott van az önmagaddal való új kapcsolat lehetősége is. Ez nem „visszavonulás” – hanem egy új korszak kezdete.

Az idosbarat.hu neked is szól

Ha úgy érzed, benned is van egy kis hiányérzet, elveszett szerep, vagy épp új célokra vágysz, az idosbarat.hu programjai neked szólnak.

Képzések, közösségek, önkéntes lehetőségek, tudásmegosztó fórumok – mind azért, hogy nőként, emberként, tapasztalattal és erővel – újra hangod, helyed, értelmed legyen.

Mert minden korszak lehet teljes – ha engedjük megszületni.

5 gondolat, ha úgy érzed, eltávolodott tőled az unokád

  1. A távolság nem közöny – csak változás.
    Amit ma zárkózottságnak látsz, lehet, hogy csak a kamaszkor természetes folyamata. A háttérből figyelsz, már nem irányítasz – de ott vagy, és ez számít.

  2. Nem csak a „régi nagyi” lehetsz – hanem új is.
    Ha a mesék és játékok korszaka véget ért, jöhet a receptek, történetek, élettapasztalatok időszaka. A kapcsolat átalakul, de nem múlik el.

  3. Neki most a világ tágul – neked befelé tágulhat.
    Az unokád most saját identitást épít. Te pedig visszatalálhatsz azokhoz a részeidhez, amikre korábban nem volt időd: hobbi, tanulás, új közösség.

  4. A szeretet nem csak jelenlét, hanem elérhetőség.
    Nem baj, ha ritkábban találkoztok. A tudat, hogy ott vagy, elérhető vagy, figyelsz – egy életre belé épül.

  5. A változás nem vég – hanem átalakulás.
    Az élet természetes rendje a váltás. Aki képes újraalkotni önmagát, az sosem veszít – csak formát vált.

admin

Stay in the loop

Subscribe to our free newsletter.